Zrównoważona moda - zakupy zgodne z naturą

- Alicja - | Ads Disclosure | 23/10/2019 16:13
Zrównoważona moda - zakupy w zgodzie z naturą

Fashiola.pl to wyszukiwarka modowa, w której znajdziesz odzież, obuwie i dodatki wielu znanych marek i sklepów. Zachęcamy do kupowania, ale czy ty masz świadomość, ile wody trzeba zużyć na wyprodukowanie jednej pary jeansów, t-shirtu, kilograma ryżu lub jednego awokado? Czy wiesz jak bardzo my ludzie, zanieczyszczamy planetę, kupując co miesiąc nowe spodnie i kilka par butów? Czy zdajesz sobie sprawę ile lasów jest wycinanych rocznie pod produkcję bawełny. No i czy jesteś świadomym konsumentem? Bezmyślne zakupy zabijają ciebie i mnie - dosłownie. Zatruta woda lub jej brak jest bliżej niż sama myślisz. Co zatem możemy zrobić, żeby zakupy nie były tylko przyjemne, ale też pożyteczne i czy to w ogóle możliwe?

Świadome zakupy

Wiedza jest wszystkim. Dlatego przedstawię ci kilka ciekawych faktów, z którymi zrobisz kilka świadomych zakupów. Nie zachęcam cię do zaprzestania kupowania, sama czasami nie radzę sobie z pięknymi fasonami nowych sukienek, ale wiem, że można zwolnić i przy okazji zaoszczędzić na wakacje, wypad za miasto lub wypad do miasta. Zacznijmy więc od wiedzy na poziomie podstawowym.

Zrównoważona moda - zakupy zgodne z naturą

Ile kupujemy?

Dużo. The Guardian podaje jasne statystyki. Rocznie średnio tyle kupujemy ubrań i butów:

 • Brytyjczycy - 26.7 kg
 • Niemcy - 16,7 kg
 • Włosi - 14.5 kg
 • Szwedzi - 12.6 kg
 • Polacy - nie znalazłam danych w kilogramach, ale z danych CBOS jeszcze z 2005 roku wynika, że kupujemy coś pomiędzy Niemcami i Włochami, biorę pod uwagę wzrost sprzedaży od 2005 roku - a już 14 kg rocznie to wcale nie jest mało.

Zrównoważona moda - zakupy zgodne z naturą

Co kupujemy?

Nie chodzi mi o to, jakie części garderoby, chciałabym zwrócić uwagę na materiały, o których rozpisywałyśmy się w poprzednim blogu o modzie zrównoważonej. Chciałam przyjrzeć się bardziej bawełnie, którą często sama uważam za przyjazną środowisku. Ale to, że bawełna łatwiej się degraduje, nie oznacza, że jest przyjazna lokalnym społecznościom.

Kilka faktów o bawełnie

Z materiałów ekonsument.pl oraz Izby Bawełny w Gdyni wynika że:

 • Bawełnę uprawia sie na 2.5% ziemi na świecie i jednocześnie na te uprawy używa się 5% światowego zasobu środków owadobójczych (dane na 2016 rok), niektóre dane mówią o 25%.
 • 50% tych środków używa sie w krajach rozwijających się. W tych właśnie krajach dochodzi do 25 milionów(!!!) przypadków ostrych zatruć pestycydami.
 • Dzieci nadal pracują przy zbiorach bawełny, np. taki Uzbekistan zmusza ok. 450 tys. dzieci do pracy przy bawełnie.
 • Szycie odzieży bawełnianej wymaga sporo wysiłku, bo nikt nie zbiera kolorowych t-shirtów albo wzorzystych sukienek na polu. Do uzyskania odpowiedniego efektu potrzeba wybielania, farbowania, nadruku. Do tego zużywa się 8000 środków chemicznych, w tym metali ciężkich.
 • Produkcja bawełny wymaga zużycia dużych ilości wody. Są szacunki, że w tak szalonym tempie konsumpcji w ostatnich latach, uprawa bawełny odpowiada za zużycie nawet do 6% wody słodkiej na poziomie światowym.

To kupować kolejny bawełniany t-shirt czy nie?

Zrównoważona moda - zakupy zgodne z naturą

Krótka historia t-shirtu

I znów tutaj przytoczę dane ze strony ekonsument.pl. Bo historia twojego t-shirtu i mojej czarnej koszulki jest bardzo krótka, ale za to bardzo burzliwa.

 1. Trzeba wyprodukować bawełnę, która posłuży do produkcji - patrz wyżej, jakim kosztem.
 2. Następnie chlorowanie/wybielanie i użycie formaldehydu, generalnie trucizny, dzięki jej zastosowaniu materiały mniej się gniotą.
 3. Farbowanie to najciekawsza część, na jedną koszulkę zużywa się do 20 litrów wody, tylko 80% wchłonie tkanina, reszta zostaje spłukana dosłownie do rzek i morza lub oceanu.
 4. Większość sklepów produkuje w Chinach, Tajlandii, Indiach i innych krajach z tanią siłą roboczą, dlatego przeciętny t-shirt pokona od 18 000 do 50 000 km zanim wyląduje w twoim ulubionym sklepie. 

Kolejna krótka historia powinna być o naszych ulubionych jeansach. Bo tutaj przy farbowaniu pochłaniane są naprawdę wielkie ilości wody, że nie wspomnę o niebieskich rzekach w regionie chińskim Xintang, o których mowa w dokumencie Davida McIlvride "Can Fashion Save the Planet".

A co ze sztucznymi materiałami, co należy wiedzieć o poliestrze, nylonach i ich pochodnych?

Za mój przewodnik w tym dziale posłuży mi Fundacja Ellen MacArthur i tygodnik TVP a tam, częściowo, artykuł Cezarego Koryckiego.

Ostatnie badania dowodzą, że drobne włókna poliestru, elastanu i nylonu, zwane polietylenem i poliakrylonitrylem uwalniają się podczas prania i przedostają do wody, a że są stosowane masowo w przemyśle tekstylnym, to i masowo występują w naszej przyrodzie. Co mówią badania?

 • Ponad 100. źródeł wody pitnej z całego świata posiada niewidzialne dla nas cząsteczki mikroplastiku.
 • Trwają badania, jak te cząsteczki mają wpływ na zdrowie, podobno wpływają na naszą gospodarkę hormonalną i mogą powodować choroby autoimmunologiczne.
 • Tylko 15% odzieży i obuwia tekstylnego przechodzi do różnych form recyklingu.
 • 73% odpadów odzieżowych jest składowanych lub spalanych.
 • Produkcja ubrań wyniosła w 2015 roku 100 mld sztuk (!!!).

Zrównoważona moda - zakupy zgodne z naturą

To w końcu w co się ubierać?

Bawełna nie, sztuczne materiały tym bardziej - tego nie kupować ... nic bardziej mylnego. Po prostu kupuj z głową i mniej. Wyobraź sobie, że w tym roku każdy z nas kupi o połowę mniej i za rok powtórzymy to samo. Mniej pestycydów, więcej wody pitnej, szczęśliwsze lokalne społeczności. Zacznij więc od siebie już dziś i zrób sobie czalendż.

Zacznij żyć i robić zakupy świadomie

 • Wymieniaj się ubraniami ze znajomymi zamiast oddawać je do recyklingu. Przedłuższysz życie odzieży i butom i unikniesz dodatkowych zakupów. A jaka frajda z takiej wymiany! Robimy to regularnie w redakcji Fashiola.
 • Naprawiaj odzież i obuwie, nie wyrzucaj, gdy pojawi sie pierwsze przetarcie, spróbuj zaszyć lub naprasować ciekawą łatkę. Obuwie zabieraj często do szewca na naprawę i impregnuj odpowiednimi środkami.
 • Wybieraj sklepy, które aktywnie działają na rzecz lokalnych społeczności w Azji. 
 • Wybieraj lokalne sklepy, które używają naturalnych materiałów. 
 • Bądź świadoma, ile produkcja odzieży zużywa wody, ile tworzy zanieczyszczeń i pomyśl, czy kolejny t-shirt albo jeansy naprawdę są ci potrzebne.
 • Nie idź w ilość, ale w jakość. Kupuj rzadziej, ale drożej - będziesz szczęśliwsza, gdy kupisz sobie kurtkę Stelli McCartney zamiast kolejną bomberkę niewiadomego pochodzenia.
 • Naucz się szyć, to wcale nie jest takim głupim pomysłem, obdarowywać siebie i najbliższych zrobionymi własnoręcznie spódnicami z koła.
 • A może wyzwanie - nie kupuję przez rok i wszystko, o czym pomyślę, że "warto kupić", wkładam do skarbonki. Jak myślisz, ile się uzbiera w ciągu roku?

Slow Fashion, moda eko, moda zrównoważona wydają się w tym momencie najlepszą opcją ocalenia naszej planety. Nie potrzeba mi i tobie wypchanej do granic możliwości szafy, nikt na tym nie zyska. Tylko odpowiedzialne zakupy mogą zmienić podejście sieciówek do otaczającego nas środowiska. There is no planet B (świetne hasło zaciągnięte z Intenretu).

Marki, które dbają o środowisko

 • Stella McCartney - moja ulubienica i pionierka w temacie slow fashion.
 • Patrizia Aryton - polska marka z tradycjami i świadomością, że nasza planeta jest tylko jedna.
 • risk Made in Warsaw - jestem dumna, że taka firma jest z Polski. Wszystko szyte z polskich materiałów i przez polskie szwaczki, na dodatek projektowane przez silne kobiety, które z dbałością i miłością podchodzą do zagadnień ochrony środowiska.
 • COS - sklep i marka skandynawska. Królują tu bio bawełna, wełna, kaszmir i ich domieszki, na dodatek nie produkują na potęgę. Kolekcje są skromne, ale wyraziste.
 • Levi's - skupiają się na technologii, która ogranicza zużycie wody podczas produkcji dżinsów do 96%.

Ps. Specjalnie nie podjęłam sie tematu skór w tym poście, bo to temat na osobne rozważania, sama nie jestem przekonana co jest lepsze - naturalna czy sztuczna, ale na pewno podejmę się tematu z każdej strony w najbliższej przyszłości.

Zaciekawił Cię ten tekst?

Udostępnij go swoim znajomym!

SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ