Kapelusz słomkowy czy czapka rybacka na lato?

Juuli Lilleberg | Ads Disclosure | 12/05/2019 21:11
Słomkowy kapelusz czy czapka rybacka na lato?

Kapelusz słomkowy czy czapka wędkarska? Trendy w modzie męskiej nie są zawsze tak spektakularne, jak to się dzieje w modzie damskiej, jednak nie wykluczaj zmian tego lata. Już od dawna widać zmiany, szczególnie na głowach, moda na czapki z daszkiem trwa od dawna, juz od kilku lat wychyla się słomkowy kapelusz i rybacka czapka, jesteś na nie gotowy?

Lato rządzi się swoimi prawami, więcej luzu, mniej zmartwień, drinki z palemką na plaży, ganianie za piłką, ogniska na plaży i pikniki w górach. Wśród tylu zadań można się przegrzać, a żeby temu zapobiec, koniecznie zakładaj...no właśnie, co? Czapka z daszkiem to klasyka, ale może czas na nowości? 

  • kapelusz słomkowy dla niepoprawnych romantyków
  • czapka wędkarska dla osób nieinteresujących się modą

Wcale nie musisz być ani romantykiem, ani dandysem, żeby latem nałożyć którąś z tych propozycji na siebie.

Czapka rybacka, bucket hat

W posiadaniu popularnych raperów od kilkunastu lat, to typowy streetstyle, a reprezentuje też funkcjonalność. Czapka rybacka wychyliła się ponad szuwary i zdobywa całkiem sporą popularność. jeszcze niedawno byłam bardzo sceptyczna tej tendencji, ale mamy słoneczne lata, jest coraz cieplej. Czapka rybacka to ciekawa opcja dla tych, którzy chcą wysiedzieć na słońcu dłużej niż godzinę, a znudziły im się czapki z daszkiem.

Rybacki kapelusz to symbol luzu, możesz ją znienawidzić, ale na końcu i tak ją pokochasz. Zainteresowali się nimi najwięksi projektanci, wystarczy spojrzeć na kolekcję Off-White.

Czapka rybacka powstała w Irlandii, na początku XX wieku, nie dziwię się, że akurat tam, w końcu to idealne miejsce dla użycia płaszczów przeciwdeszczowych i parasolek, to i czapki rybackie musiały się szybko przyjąć. Zostały uszyte dla rybaków i miały chronić przed deszczem. Wodoodporne i jednocześnie elastyczne, żeby można było schować je do kieszeni. Podobny model został wykorzystany przez wojska amerykańskie podczas wojny w Wietnamie. A później to już tylko fejm, bo tę czapkę uwielbiał raper LL Coll J i dzięki niemu zyskała na wartości, jako dodatek do luźnej stylizacji.

Słomkowy kapelusz czy czapka rybacka na lato?

Kapelusz słomkowy

Słomkowy kapelusz to klasyka, o którą warto się postarać. Są genialne podczas wakacji na plaży i w mieście, dodają luzu i jednocześnie elegancji. Świetnie pasują do lnianych spodni i luźnej koszuli, ale dobrze radzą sobie również z jeansami.

Tak naprawdę nie wiadomo kiedy powstał pierwszy, mam wrażenie, że są z nami od zawsze. To samo potwierdzają stare ryciny i opisy w książkach. 

Dziś znamy nazwę kapeluszy panamskich, kapelusze słomkowe. Tak naprawdę wyplatane są one od dawna na całym świecie. Na ich produkcji wzbogaciły się Włochy i miasto Montappone, szczególnie gdy kapelusz słomkowy z tego miasta zaczął nosić sam reżyser Federico Fellini. Słomkowe kapelusze, a szczególnie ich odmiana z Ekwadoru - panamska (od Kanału Panamskiego) została osławiona przez prezydenta USA T. Roosvelta, który przy budowie Kanału Panamskiego został sfotografowany w ręcznie plecionym kapeluszu. 

Kapelusz słomkowy, w wersji panamskiej jest wpisany na listę UNESCO, jako niematerialne dziedzictwo kulturowe, istnieje nawet kilka szkółek, które uczą, jak je wyplatać.

Do napisania tego artykułu wykorzystałam strony: weranda.pl, La Sombrereria i i-d.vice.com

Słomkowy kapelusz czy czapka rybacka na lato?
xoxo, JuuliJuuli Lilleberg
Zaciekawił Cię ten tekst?

Udostępnij go swoim znajomym!

SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ