Dandys - kto to jest i czy istnieje styl na dandysa?

- Alicja - | Ads Disclosure | 20/06/2019 09:13
Dandys - kto to jest i czy istnieje styl na dandysa?

Dandys, dandysem być - a było ich sporo, chociażby Słowacki, Oscar Wilde, Salvador Dali i Andy Warhol, to tak z historii. Dandys to mężczyzna, który po prostu dba o swój wygląd. Z angielskiego dandy to osoba próbująca udowodnić swoją wyższość nad innymi i jednoczesnie jest oryginalna w zachowaniu. Z tego, co wynalazłam stwierdzam, że dandys nie tylko lubi modę, ale też poprzez modę lubi zwracać na siebie uwagę, a zwykle jego wygląd jest nienaganny. Dodatkowo to osoba o dużym intelekcie, więc mimo negatywnych wydźwięków, nie nazwałbym dandysa głupcem.

Ekscentryczny dandys, skąd to słowo?

Według słownika języka polskiego, to mężczyzna o wyszukanym stylu ubierania się i swobodnych obyczajach. Z francuskiego dandin to głupiec, a w niemieckim z kolei tandeln to po prostu dobrze sie bawić. Piersi dandysi pojawili się podczas przemian społecznych między XVII i XIX wiekiem, byli to mężczyźni z klasy mieszczańskiej, którzy chcieli dorównać ówczesnej arystokracji poprzez podobny styl ubierania się i zachowania, możesz sobie wyobrazić, że nie zawsze im sie to udawało. 

A kim jest dandys dziś? Gdzieś tam daleko ciągle pokutuje ta przesadna dbałość o wygląd zewnętrzny, ale wydźwięk ma modny i sprowadza na myśl indywidualistę, który wie czego chce, więc troszkę się zmieniło. Dandys uwielbia harmonię, niezakłócone proporcje i jest konsekwentny w dbaniu o swój wygląd, dlatego często wyznaczają kierunki w modzie męskiej.

Którą ze współczesnych postaci określiłabym mianem dandysa? Oczywiście, że Jamesa Bonda.

Zobacz poniżej dandysowe propozycje.

Dandys jaki ma styl?

Generalnie każdy dandys reprezentuje swój własny styl, a ten odznacza się dbałością o szczegóły, wykorzystywanie nie tylko głównych części garderoby, ale też akcesoriów, takich jak skarpetki, kapelusze, zegarki, bransoletki. Dandys wykorzysta maksymalnie wszystkie części garderoby, żeby się wyróżnić. Nie ważne czy ubiera jeansy, czy eleganckie spodnie. Na pewno wszystko będzie wyprasowane, bez plamek i zagniecień.

Dandys - kim jest i czy istnieje styl na dandysa?
xoxo, - Alicja- Alicja -
Zaciekawił Cię ten tekst?

Udostępnij go swoim znajomym!

SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ